Rehber - Item Halindeki Para Nasıl Entegre Edilir ?

Fivem.com.tr

Fivem.com.tr
Tepki
84
İyi günler

Kendi çevremdeki kişilerdende biliyorum ki bağzı kişiler DISC-ENVANTER deki paranın "item" halinde olması dolayısıyla DISC Sistem kullanmaktan kaçınıyorlar. Haklılarda çoğu script malum sorun yüzünden çalışmıyor. Forumda ve farklı kaynaklarda araştırdım söz konusu sorun ile ilgili hiçbir kaynağa rastlayamadım ve sizler ile paylaşmamın iyi olacağını düşündüm.

Çözümü "new_banking" scriptini örnek göstererek anlatacağım...

Scriptimizin ServerSide ının içerisine giriyoruz

Not : ServerSide scriptinizin hangisi olduğunu merak ediyorsanız __resource.lua veya fxmanifest.lua içerisinde bulunan server_script&server_scripts {} tablosunun içerisine işlenmiş olan .lua uzantılı ismi farketmeyen bir dosyadır.

Yaşadığım Sorun : Bankadan para çekebiliyorum düzgün ve stabil şekilde çalışıyor ancak Para Yatıramıyorum Param Envanterimeden silinmiyor.

Çözüm

1 - ServerSide Scriptimizin içerisine girdik

2 - Sorunum paramın envanterimden silinmemesiydi değilmi.

1. Anahtar Kelimemiz "SİLMEK" silmeye yakın kelimeler nelerdir : "remove" olabilir "erase" olabilir "wipe" olabilir... Peki neyim silinmiyor ? : "Param Silinmiyor." Paraya yakın kelimeler nelerdir : "money" olabilir "cash" olabilir aklıma başka gelmiyor. Ozaman CTRL + F Kombinasyonunu kullanarak Anahtar Kelimelerimizin Kombinasyonlarının Sonuçlarını tek tek aratalım...

3 - Yaptığımız aramalar sonucu "removeMoney" adında bir Trigger bulduk. Muhtemelen aradığımız şeyde buydu

2619-6db34d43e466177de15cb757290ef332.jpg

4 - Biz DISC-INVENTORYHUD Kullanıyoruz ve paramız item halinde. Oyuncuların üzerinden Item silmek için kullanılan bir kod mevcut : removeInventoryItem(, )

Bizim paramızın Item halinde olması dolayısıyla biz buraya "removeMoney" yerine removeInventoryItem(, ) kodunu kullanmalıyız.

5 - Söz konusu kodun parametreleri nasıl olmalıdır ;

removeInventoryItem(, )

Item yazan yere neyi yok etmek istiyorsak onu yazmalıyız. Bizim silmek istediğimiz şey "Para" itemidir.

miktar-değişkeni yazan bölüme ise ne kadar yok etmek istediğimizi yazmalıyız.

Koyduğu kadarını yok etmesini istiyoruz. Bunu nasıl yapacağınızı bu konuda anlatamam malesef. "new_banking" scriptinde yapımcı bunun kolay yolunu yapmış. Değiken adı : "amount" tur. yani olması gereken kod şu şekildedir

xPlayer.removeMoney('cash', amount)

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Verdiğim örnekte nasıl yapacağınızı anladığınızı umuyorum. Aklınıza takılan biryer olur ise çekinmeden sorabilirsiniz.

İyi günler iyi forumlar

Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan yeni okyanuslar keşfedemez. -Andre Gide

Konu alıntıdır, yanlış veya hatalı bir bilgi/paylaşım var ise yanıtlayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar