Rehber - Sunucu donanımı ve işletim sistemi seçerken

Fivem.com.tr

Fivem.com.tr
Tepki
84
Merhaba değerli kullanıcılarımız ,

Bir kaç gündür forum üzerinde sunucu donanımı ve işletim sistemi seçimleri hakkında soru cevap konularının açıldığını gördüm buna istinaden bir rehber konusu açma ihtiyacı duydum.

Öncelikle yazımızda donanım kısmına değinelim ardından ise işletim sistemi kısmında değineceğim.

Donanım Seçimi

Donanım seçimi yaparken neye dikkat edilmeli ?

-Donanım seçimi yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey CPU seçimidir iyi performans ve lag olmayan bir sunucu istiyorsanız CPU seçimi çok büyük önem taşır çünkü FiveM sunucuları tekil işlemcide çalışır bu yüzden tekil işlem gücü yüksek olan işlemci tercih edilmelidir.

Sunucu alacağınız zaman firmaya tekil işlem gücünü sormanız sizin yararınıza olacaktır.

Peki tekil işlemi düşük olan bir sunucu seçerseniz ne olur ?

Tekil işlemi düşük olan bir sunucu seçerseniz başınıza gelebilecek şeyler yüksek ihtimalle şunlardır;

Sunucu içerisinde LAG (Server Hitch Warning), Haritanın geç yüklenmesi , oyun sunucusu açıkken bilgisayarın(Sunucunun) kasması gibi bir çok şey yaşayabilirsiniz.

En çok tercih edilen ve sorun yaşatmayan işlemciler arasında Intel Core I9 10.Nesil ve 9.Nesil işlemciler gelmektedir.

AMD İşlemciler genel olarak çoklu işlemci de çok daha iyidir tekil işleme göre lakin onlarda da sunucu kurulabilir (MODELDEN MODELE DEĞİŞİR) ama yukarıda bahsettiğimiz hatalardan alıyorsanız ve AMD kullanıyorsanız imkanınız varsa Intel CORE İşlemci denemenizi tavsiye ederim.

Şimdi ise İşletim sistemi seçimine gelelim

Hangi işletim sistemleri tercih edilmeli ?

Uzun süredir bu piyasada olan biri olarak tecrübelerime dayanarak Windows Kullanıpta sorun yaşayan kimseyi görmedim. Bilginiz vardır belki aynı zamanda firmasında yetkili olarak çalışmaktayım şuana kadar tüm müşterilerimize Windows işletim sistemi kurduk. Uzun lafın kısası Windows iyi bir tercih olabilir, lakin eğer linux bilginiz var ise Linux işletim sistemi kullanan sunucular Windows sunuculara göre %100 daha performanslı olmaktadır, Windows kullanımı ve kontrolü kolay olduğundan kontrol edilebilir bir arayüze sahip olduğundan ilgi görmekte ve tercih edilmektedir.

EEE Windows seçtik hangi sürüm seçilmeli peki diyeceğinizi duyar gibiyim

Dostlar 2 adet sürümü ele alacağım 1.'si Windows 2012 , 2.'si Windows 2019

İkisi de çokça tercih edilen sürümlerdir peki bu sürümler arasındaki farklar nedir ?

Öncelikle Windows 2019 > Windows 2012'den bunu belirtelim Pekii Neden ?

Performans: Çünkü Windows 2019 daha stabil ve daha performanslıdır Windows 2012 'ye göre.

Ram Kullanımı: Windows 2019 daha fazla RAM tüketir Windows 2012 ise daha az tüketir.

Son olaraktan ise RAM Konusuna gelelim.

Ram neden önemli sunucumuzda çok mü önemli ne işe yarar düşük olursa ne olur sorularının hepsini tek bir paragrafta cevaplayalım.

Ram çok mü önemli sorusuna cevap olarak ise evet önemli bir donanımdır sunucunuz da haritaların yüklenme hızını , sunucunun açılma hızını , sunucunuz da yerin altına düşme olaylarına etkisi çoktur bu olayları yaşayan bir sunucu sahibi %100 RAM'den kaynaklı olduğunu söyleyemez bunun içinde sunucunun içeriği de büyük önem taşır.

RAM'iniz DDR4 Olmasını önerilir hız konusunda ise minimum 2133 MHZ yeterli olacaktır iyi bir donanım için.

EKSİK BİR ŞEY VARSA VEYA SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARSA LÜTFEN YORUMLARDA BELİRTİN HEM KONUYA EKLEYEYİM HEMDE SORUNUZU CEVAPLAYALIM.

Şefkat ve mutluluk güçsüzlüğün işareti değil gücün işaretidir. -Dalai Lama

Konu alıntıdır, yanlış veya hatalı bir bilgi/paylaşım var ise yanıtlayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar