Rehber - FiveM'de MongoDB Nasıl Kullanılır?

Fivem.com.tr

Fivem.com.tr
Tepki
74
Merhaba, FiveM Türkiye'de hiç anlatımı bulunmayan bir mücevheri anlatmak istedim.

Öncelikle başlamadan önce size MongoDB'nin ne olduğunu kısaca özetleyeyim (Alıntı):

MongoDB en basit tanımlamayla, açık kaynak kodlu bir NoSQL (Not only SQL) veri tabanı uygulamasıdır. MongoDB Inc. tarafından C++ programlama dili kullanılarak 2009 yılında geliştirilmiş olan MongoDB, doküman tabanlı ve ölçeklenebilir bir uygulamadır. Hızlı ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle, geleneksel ilişkisel veri tabanlarının yetişemediği, hantal kaldığı yapılarda daha çok tercih edilen MongoDB, tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. ( )

FiveM MongoDB Scripti:

Adım 1- MongoDB Hesabı .

Adım 2- MongoDB Cluster'ı oluşturun;

5042-ff27600c37b41db6f42250149041dd8b.jpg

Adım 3- Connect kısmından MongoDB URL'nizi alın.

5043-5e29da4b7249c96d7082adee857efd13.jpg

5044-fc804aaa326bf3db3638c49f77e4eef1.jpg

5045-c05b1f3c0f45256665ac6577836e4c80.jpg

Adım 4-server.cfg dosyanıza alttaki satırları ekleyin URL'de ve myFirstDatabase isimlerini değiştirmeyi unutmayın:

set mongodb_url "URL"

set mongodb_database "databaseisminiz"

Adım 5-MongoDB scriptini startlayın ve herhangi bir hata olmadığından emin olun, bunu anlamanız için konsola şu printler gelmesi gerekmektedir.

5046-202da7ed916ce865ca6a7b4cee42f023.jpg

em

Adım 6- Şimdi hazırsınız! Haydi örnek kullanımları öğrenelim:

exports.mongodb.isConnected

Database bağlantınız tamamlandıysa true ifadesini döndürür.

exports.mongodb.insert(params, callback);

Array şeklinde birden fazla döküman girmenize olanak tanır.

exports.mongodb.insertOne(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'INSERT INTO' querysidir.

exports.mongodb.find(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'SELECT * FROM' querysidir, findOne'dan farkı bu params.collection kısmında girdiğiniz koleksiyonun içindeki tüm değerleri geri döndürür

exports.mongodb.findOne(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'SELECT * FROM' querysidir.

params.collection kısmında girdiğiniz koleksiyonun içinden params.query kısmında verdiğiniz ifadelere uyan değerleri geri döndürür.

exports.mongodb.update(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'UPDATE' querysidir. find ve findOne arasındaki farklılıkların aynısı bunda da var.

exports.mongodb.updateOne(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'UPDATE' querysidir.

exports.mongodb.count(params, callback);

params kısmında belirttiğiniz ifadelere uyan değerlerin sayısını geri döndürür.

exports.mongodb.delete(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'DELETE FROM' querysidir. find ve findOne arasındaki farklılıkların aynısı bunda da var.

exports.mongodb.deleteOne(params, callback);

ghmattimysql:execute eventindeki 'DELETE FROM' querysidir.

Günlük hayatımızda çalışmaktan doğan bilgi ile pratiği birleştirmek gerekir. Bu ikisi birlikte olmalıdır. -Dalai Lama

Konu alıntıdır, yanlış veya hatalı bir bilgi/paylaşım var ise yanıtlayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar