Rehber - Basit düzeyde script yazmayı nasıl öğrenirim?

Fivem.com.tr

Fivem.com.tr
Tepki
74
Öncelikle bu rehber size script yazmayı değil , mantığını ve nasıl öğrenebileceğinizi anlatacaktır.

Öncelikle bazı LUA komutlarıyla başlayalım.

- print() : Parantez içine yazdığınız değeri konsola yazdırır.

- local : İçinde bulunduğu yerde bir değer göstermenizi sağlar.(local'den sonra yazdığınız kelime o değeri temsil eder.

- -- : Kod ile ilgisi yoktur. Yorum bildirir, yani o satırın ne işe yaradığı gibi.

- = : Değeri ifade eder. Örneğin local variable = nil (nil 0'ı ifade eder.)

- string : Karakter değişkenleri

- integer : Sayı değişkenleri

- .. : İki değeri string olarak birleştirmek için kullanılır. Bu değer karakter ve sayı olmalıdır.

- function : Bir değikenin değerini matematik'tende tanıdığımız fonksiyon olarak belirtebiliriz. Önünde "end" eklenerek o kod bloğunun bittiğini makineye bildirmiş olur.

Bu anlattığım şeyler çoğu arkadaşımız için bir şey ifade etmiyor olabilir. Ve bu anlattıklarım işin başı bile değil. Bunları kafanızda kod hakkında bir kaç şey oluşabilmesi için anlattım. Sizlere benimde vaktinde çok kullandığım bir taktik olan script indirip incelemeyi göstereceğim.

Ama bundan önce size referans alabileceğiniz fivem'in kendi arşivine yönlendirmek isterim.

Örneğin İnteriorlu motel tarzı bir script yazmak istiyorum. Arama kısmına İnterior yazıyorum ve o benim için gereken referans kodları lua kısmında gösteriyor.

1704-93212d94a107b543b5417baf88629953.jpg

Şimdi az önce anlattığım şeye yani script indirip incelemeye gelelim. Şu anda rastgele bir script indiriyorum . İndirdiğim script bir market soygunu . Şimdi bu scriptin kodlarını ele alarak ne ne işe yarıyor öğrenelim.

1705-fdc6521bc15912c8f81558662ea58925.jpg

Örneğin bu kısımda birazcık ingilizce ile ne ne işe yarıyor anlaşılıyor. Stores kısmı genel başlık olarak mağzaları ele alıyor. ("{" bu işaret bir işlemin açıldığını gösterir benim bildiğim C# ve C++ dillerindede bu işlevi görmektedir.)

Pozition : Markerin konumunu, name of store market ismini, last robbed son soyulmayı aktif edip etmeyeceğinizi souyor. Yani 1 kez soyulunca sunucuya res atana kadar bir daha soyulamayacağını . 1 doğru değerini ifade ettiği için 1 yaptığımızda aktif olacaktır. second reaming ise kaç saniyede soyulacağını gösteriyor.

Gördüğünüz üzere ufak bir incelemeyle işin mantığını az buçukta olsa öğrendik . Örneğin bir farm scripti yazmak istedğimizde pozition ve second reaming bizim işimizi görebilir.

Böyle script incelemeleriyle yavaş yavaş öğreneceksiniz. Tavsiyem bu scriptlerin aynını bir de sizin bakarak yazmanız yönünde olacaktır.

Biraz zahmetli bir iş ama maalesef ülkemiz de yeterli Türkçe kaynak olmadığından böyle yollara başvurmak zorundayız.

Konumu zahmet edip okuduğunuz için teşekkürler.

Çocuklarımıza hayat hakkında her şeyi öğretmeye çalışırken, çocuklarımız bize hayat hakkında her şeyi öğretir. -Angela Schwindt

Konu alıntıdır, yanlış veya hatalı bir bilgi/paylaşım var ise yanıtlayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar