Paylaşım - Araçlara Gelişmiş Kilometre Scripti (Sıfırdan Yazıldı)

Fivem.com.tr

Fivem.com.tr
Tepki
74
Cümleten selam, bu scriptin istendiğini şimdiye kadar birçok kez görmüştüm, yabancı forumlarda yapıldı mı bilgim yok ama bu forumda görmedim. Dolayısıyla oturup sıfırdan kendim bu sistemi kodladım İşinize yararsa yorumlarda belirtmeyi fazla görmeyin.

Not: Karşılaştığınız sorunları veya eklenmesini çıkarılmasını istediğiniz şeyleri öneri olarak bana discorddan iletebilirsiniz. Şuanki hali temel hali diyebiliriz. Bunun üzerine sizin de önerileriniz doğrultusunda discord kanalımızdan güncellemeler paylaşılacaktır.

Bu tarz sıfırdan kendi yapımım veya üzeride ciddi düzenlemeler yaptığım diğer scriptlerimin bulunduğu discord kanalımıza dilerseniz göz atabilirsiniz.

Güncelleme: (29.04.2021)

Discorddan ve yorumlardan gelen istekler üzerine sol alta haritanın sağına anlık aracın kilometre sayacı eklendi. (Sayaç konumu ve renkleri istediğiniz gibi kendinize göre düzenleyebilirsiniz.)

Ekstradan ufak tefek script işleyişinde değişiklikler ve düzeltmeler yapıldı.

Dosyalar güncellenmiştir. Aşağıdaki linkten tekrar indirmeniz yeterlidir.

1494-3f40b24f1da1db124903c07537d688b6.jpg

Script özellikleri:

- Oyun içerisinde haritada işaretlediğinizde sol altta haritada yazan 0.62 mil bu scriptte 1 km olarak geçmektedir. Yani oyuncuları çok sıkmamak için config içerisindeki aşama km değerlerini yüksek tutmaya özen gösterin.

- Bindiğiniz araç eğer NPC aracı değilse gittiğiniz her km database'de o aracın plakasına eklenir.

- Toplam gittiği km değerini istediğiniz aracın şoför koltuğunda "/km" yazarak öğrenebilirsiniz. Sizin config dosyasında belirleyeceğiniz kilometre sınırlarına göre aşama aşama bildirim renkleri farklı olacaktır, her renk bir ileriki aşamayı temsil edecektir.

1495-51fc2e3ad83a8951b38f19df4ff67470.jpg

- Araç kilometre değeri yükseldikçe şansa bağlı olarak araçta çeşitli aksaklıklar meydana gelmeye başlar. Bu özellikleri tek tek buraya anlatmaktansa script içerisinde bulunan config dosyasında zaten ayrıntılı yorum satırları yazdığım için direk bunların resmini atıyorum:

Scripti sunucunuza attıktan sonra bu alanı kendinize göre düzenlemeyi unutmayınız!

1496-f35b420a017f270751050c127cee79f1.jpg

- Database'inizde aşağıdaki kodu çalıştırarak owned_vehicles tablonuza "kilometre" sütunu ekleyin.

Kod:

Kod:
ALTER TABLE `owned_vehicles`
ADD COLUMN `kilometre` INT NULL DEFAULT 0;

- Vehicleshop yani galeri scriptinizi verdiğim kodlarla güncelleyerek aracın toplam gittiği km değerine göre 2. el satış değerini düşürebilirsiniz. Ben her 10 km de 1 dolar düşecek ve minimum geri satış fiyatının 3 te 1 ine düşebilecek şekilde ayarladım. İstediğiniz gibi kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

esx_vehicleshop\client\main.lua içerisinde "elseif zone == 'ResellVehicle' then" bulun ve bu şartın altını diğer elseif e kadar direk alağıdaki şekilde güncelleyin:

Kod:

Kod:
local playerPed = PlayerPedId()
    local vehicle     = GetVehiclePedIsIn(playerPed, false)
    local plate = ESX.Math.Trim(GetVehicleNumberPlateText(vehicle))
    ESX.TriggerServerCallback('ExeLds:getKilometer', function(kilometre)
            if IsPedSittingInAnyVehicle(playerPed) then

local vehicleData, model, resellPrice, plate

if GetPedInVehicleSeat(vehicle, -1) == playerPed then
                    for i=1, #Vehicles, 1 do
                        if GetHashKey(Vehicles[i].model) == GetEntityModel(vehicle) then
                            vehicleData = Vehicles[i]
                            break
                        end
                    end

resellPrice = ESX.Math.Round(vehicleData.price / 100 * Config.ResellPercentage)
                    local resellPrice2 = ESX.Math.Round(resellPrice-(kilometre/10))
                    if resellPrice2 < resellPrice/3 then
                        resellPrice2 = ESX.Math.Round(resellPrice/3)
                    end
                    model = GetEntityModel(vehicle)

CurrentAction     = 'resell_vehicle'
                    CurrentActionMsg  = _U('sell_menu', vehicleData.name, ESX.Math.GroupDigits(resellPrice2))

CurrentActionData = {
                        vehicle = vehicle,
                        label = vehicleData.name,
                        price = resellPrice2,
                        model = model,
                        plate = plate
                    }
                end

end
    end, plate)

Script İndirme Linki:

Asla pişman olmayın. İyiyse, mükemmeldir. Kötüyse, tecrübedir. -Victoria Holt

Konu alıntıdır, yanlış veya hatalı bir bilgi/paylaşım var ise yanıtlayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar